Drzewa w miastach często bywają „niedocenione” - są postrzegane głównie jako zbędny wydatek. Chociaż utrzymanie zieleni miejskiej kosztuje, ten koszt jest niski w porównaniu z wartością korzyści, jakie przynoszą nam drzewa. Skąd to wiemy? Sprawdziliśmy!
Przyrody nie można kupić ani sprzedać, nie oznacza to jednak, że jest ona bez wartości. Wyceną tej wartości od lat zajmują się ekonomiści środowiska z Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Prowadzone przez nich badania realnie wspierają ochronę przyrody, gdyż w oparciu o czysto ekonomiczne argumenty wykazują, że troska o środowisko nam się po prostu opłaca. Wnioski te stoją w sprzeczności z obiegową opinią, ze ochrona przyrody jest podyktowana jedynie chwilową modą.
Ekonomiści środowiska UW – prof. Tomasz Żylicz i dr Zbigniew Szkop, będący również ekspertem UNEP/GRID-Warszawa, przeprowadzili ostatnio takie badanie naukowe polegające na wycenie wartości drzew. Badanie inspirowane było potrzebami projektu „Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej” realizowanego przez UNEP/GRID-Warszawa.
Naukowcy dociekali jaka jest wartość korzyści, jakie mieszkańcy czerpią z drzew rosnących na wybranych terenach zieleni miejskiej pięciu miast: Lidzbarka Warmińskiego, Miasteczka Śląskiego, Przasnysza, Rzeszowa i Szczytna. Dokonując wyceny, wzięli pod uwagę między innymi takie korzyści z drzew, jak ich wpływ na klimat, jakość powietrza, gospodarkę wodną czy atrakcyjność okolicy.
Badanie potwierdziło nasze przypuszczenia: wartość drzew w miastach jest ogromna. Wyniki wykonanego badania posłużą nam do prowadzenia kampanii ogólnopolskiej i kampanii lokalnych w miastach partnerskich projektu, mających na celu zwiększenie świadomości na temat roli, jaką zieleń miejska odgrywa w naszym codziennym życiu!