Aktualności

Naukowcy, m.in. eksperci Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) czy współpracujący z Programem ds. Środowiska ONZ (United Nations Environment Programme, UNEP), potwierdzają, że zmiana klimatu jest faktem, a na wyzwania klimatyczne szczególnie narażone są miasta. Naszym sprzymierzeńcem w walce o dobry klimat miast (mieszka w nich już 60% Polaków) jest… zieleń miejska.

Zapraszamy na interaktywne zajęcia online dla młodzieży realizowane pod hasłem „Zielone miasto z klimatem”. Zgłoś uczniów na bezpłatne zajęcia online z przyrodnikami i ekonomistami. Wspieraj edukację klimatyczną młodych.

  • Webinarium adresujemy do uczniów ze szkół podstawowych z klas VI–VIII oraz szkół ponadpodstawowych.
  • Uczestnicy dowiedzą się m.in. w jaki sposób globalna zmiana klimatu wpływa na stan drzew w mieście, a jak drzewa zmieniają lokalny klimat; jakie korzyści przynosi obecność zieleni w naszym otoczeniu, jakie usługi ona świadczy oraz jak można oszacowywać wartość tych usług, czyli jakie korzyści ekonomiczne płyną z utrzymania drzew miejskich.
  • Poruszymy zagadnienia z obszaru edukacji klimatycznej, uwzględniając treści z podstaw programowych przedmiotów takich jak m.in.: geografia, biologia, przyroda, fizyka, wiedza o społeczeństwie.
  • Zajęcia poprowadzimy metodami aktywizującymi – nie jest to tylko wykład.
  • Webinarium potrwa 3 godziny lekcyjne i odbędzie się na platformie Zoom.
  • Zajęcia organizujemy w terminie 13–26 marca 2023 r. Szczegółowe terminy zostaną uzgodnione z zainteresowanymi szkołami.
  • Do udziału można zgłosić dowolną liczbę grup/klas. Zgłoszenia przyjmujemy poprzez formularz zamieszczony pod adresem: http://go.gridw.pl/miastaidrzewa.
  • Udział w webinarium jest bezpłatny.

Po zajęciach zaprosimy uczniów do udziału w konkursie pod hasłem „Drzewa – nasi sprzymierzeńcy w walce o dobry klimat miasta”. Zadanie będzie polegało na inwentaryzacji drzew rosnących na wybranym obszarze zieleni miejskiej, wprowadzenie pozyskanych danych na interaktywną mapę oraz przygotowanie krótkiego materiału promującego usługi, jakie świadczą występujące tam ekosystemy. Zgłoszone prace zostaną ocenione przez jury, a najlepsze z nich – nagrodzone. Na przygotowanie prac będzie około miesiąca, a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie maja.

Webinarium stanowi niecodzienną okazję do pogłębienia wiedzy przyrodniczej i klimatycznej młodych – aby wyraźniej zrozumieli obecną sytuację w obszarze zmiany klimatu, lepiej poznali ekosystem miasta, w którym funkcjonują na co dzień, a w efekcie bardziej świadomie podejmowali aktywności prośrodowiskowe, w tym proklimatyczne. Z kolei tematyka konkursu umożliwia realizację pracy jako projektu np. w ramach obchodów kwietniowego Światowego Dnia Ziemi czy majowego Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej.

Zapraszam do udziału! W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt rozpoczął się w październiku 2021 i będzie realizowany do czerwca 2023. W ciągu 21 miesięcy trwania projektu, zaplanowana jest realizacja działań skierowanych do mieszkańców miast, w tym, do urzędników odpowiedzialnych za zagospodarowanie przestrzeni. Projekt jest dofinansowany1 z EOG i funduszy norweskich. Za jego stronę merytoryczną i organizacyjną odpowiadają: Centrum UNEP/GRID-Warszawa (koordynator projektu); Fundacja Veolia Polska (wsparcie dla miast biorących udział w projekcie); Asplan Viak AS (wsparcie geoinformacyjne).
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
„Od drzewa do miasta – laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej” korzysta z dofinansowania o wartości 688 178,00 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Celem projektu jest zmiana świadomości  mieszkańców miast na temat korzyści, jakie czerpią z miejskiej zieleni.  Projekt korzysta również z dofinansowania z budżetu państwa o wartości 121 443,00 zł
Koordynator:
Partnerzy:
© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 2021 - 2024